11. 5. 2022

Autosedačky

AUTOSEDAČKY rady a tipy

2 roky až 4 roky, 1.8 kilo  – 9 kilo

Dítě by mělo být v autosedačce umístěné proti směru jízdy nejméně do 2 let věku. Existují tři typy autosedaček orientovaných proti směru jízdy:

  • Lidé si často kupují autosedačku pouze s polohou proti směru jízdy, protože je přenosná. Většinu z nich, ale ne všechny, lze použít v kočárcích, které se prodávají s autosedačkou, nebo v kočárcích doporučených výrobcem. Rodiče mohou také zakoupit další základny pro autosedačku, aby ji bylo možné používat ve více autech.
  • Skládací autosedačka je větší a zůstává v autě. Může být používána proti směru jízdy, dokud dítěti nejsou alespoň 2 roky. Poté se může změnit na autosedačku po směru jízdy.
  • Autosedačka 3 v 1 také zůstává v autě. Můžete ji používat proti směru jízdy, po směru jízdy a později jako podsedák.

Každá z těchto možností je vhodná pro dítě mladší 2 let.

2 – 5 let, 9kilo – 29 kilo

Typy autosedaček orientovaných dopředu.

Hledejte autosedačku orientovanou po směru jízdy s bezpečnostními pásy a horním popruhem, která má prostor pro růst dítěte po dobu několika let.

Existují čtyři typy autosedaček orientovaných po směru jízdy.

  • Převratnou autosedačku lze používat v poloze proti směru jízdy, a když je dítě dostatečně velké, lze ji otočit po směru jízdy. Pokud máte jednu z těchto autosedaček, nemusíte kupovat novou autosedačku, dokud vaše dítě nebude připraveno na podsedák.
  • Autosedačka orientovaná pouze po směru jízdy se používá pouze v jednom směru a je vybavena pětibodovými bezpečnostními pásy a horním popruhem.
  • Kombinovaná autosedačka s pětibodovým bezpečnostním pásem a horním popruhem směřuje po směru jízdy a po odepnutí bezpečnostního pásu se může změnit na podsedák.
  • Autosedačku 3 v 1 lze používat proti směru jízdy, po směru jízdy a jako podsedák.

Pokud se rozhodnete použít kombinovanou autosedačku nebo autosedačku 3 v 1, pečlivě si přečtěte štítky. Dodržujte výškové a váhové limity. Na štítcích se dozvíte, kdy je třeba sundat pásy a přejít na podsedák.

6 – 8 let 18 kilo – 55 kilo

Typy podsedků.

Podsedák je mezistupeň mezi autosedačkou s pásy a samotným bezpečnostním pásem. Podpouje dítě, aby se bezpečněji a pohodlněji připoutalo bezpečnostním pásem pro dospělé.

Existují dva typy podsedáků.

  • Pokud má vaše vozidlo nízké opěradlo a nemá opěrku hlavy, je nejlepší použít podsedák s vysokým opěradlem. Stejně jako dospělí potřebují děti oporu za hlavou. Podsedák s vysokým opěradlem může být vhodný i pro menší děti, které v autě usínají nebo mají rády větší pohodlí a místo, kde si mohou opřít hlavu.
  • Podsedák bez opěradla může být pohodlnější, pokud cestujete společně nebo autem. Obvykle jsou levnější. Ve vozidle však musí být opěradlo dostatečně vysoké, aby poskytovalo oporu za hlavou dítěte. Co je dostatečně vysoké? Uši vašeho dítěte by měly být pod horní hranou sedadla nebo opěrky hlavy ve vozidle.

Před zakoupením podsedáku se ujistěte, že vaše dítě splňuje hmotnostní nebo výškové limity povolené v autosedačce, která je namontována po směru jízdy. Po celou dobu jízdy musí zůstat v podsedáku s řádně připevněným bezpečnostním pásem přes ramena a pod boky.

9 – 12 let a více než 36 kilo

Možnosti bezpečné jízdy pro starší děti.

I když je vaše dítě starší, může být dostatečně malé na to, aby stále potřebovalo podsedák pro správné umístění bezpečnostního pásu pro dospělé přes ramena a boky, aby bylo co nejbezpečnější.

Pokud si vaše starší dítě stěžuje, že musí používat podsedák, zvažte použití podsedáku bez opěradla, který není pro ostatní tak viditelný.

Stejně jako dospělí potřebují děti oporu za hlavou, proto dbejte na to, aby vaše dítě sedělo na místě, které má opěrku hlavy.

S přechodem na podsedák počkejte, dokud se dítě správně nepřipoutá bezpečnostním pásem pro dospělé. Snadný způsob, jak zjistit, zda je vaše dítě dostatečně velké, je absolvovat Test připoutání bezpečnostním pásem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *